FORUM DYSKUSYJNE

STRONA GŁÓWNA

KSIĘGA GOŚCI

KSIĘGA HUMORU


INNE BABICE

AKTUALNOŚCI

OLD BABICE


FORT BABICE I BLIZNE

z wikipedii i innych źródeł zawartych na tej stronie

FORT BABICE (RADIOWO)

Fort IIA Twierdzy Warszawa - z wikipedii

Fort IIA ("Babice", "Radiowo") - to jeden z fortów Twierdzy Warszawa, wybudowany w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Poprzednim w kolejności jest Fort II "Wawrzyszew", zaś następnym Fort III "Blizne".

Fort powstał jako jeden z czterech planowanych, które miały dodatkowo wzmacniać zachodni fragment twierdzy - a więc ten teoretycznie najważniejszy. W efekcie redukcji planów powstał tylko jeden z takich fortów, właśnie oznaczony numerem IIA. Fort zaplanowano na planie sześcioboku z dwoma czołami i dwoma barkami. Ponadto u styku czół wzniesiono dzieło - rawelin, osłaniające kaponierę czołową. Fort otaczała mokra fosa o znacznej szerokości (dzisiaj nazywana czasem Fosą Babicką). Mimo to, fort posiadał kaponiery, zarówno czołową, jak i barkowe. Jest to rozwiązanie nietypowe; wypełnione wodą rowy forteczne zazwyczaj bronione były z wałów. Nie wzniesiono jednak kaponiery szyjowej. Głównym obiektem zaplecza były ceglane koszary dla załogi. Rozwiązaniem nietypowym w rosyjskiej fortyfikacji było zastosowanie wjazdu do fortu przez bramę położoną na prawym barku (fot.).

W 1909 roku wydany został rozkaz o likwidacji Twierdzy Warszawa. W Forcie IIA nie dokonano jednak poważniejszych wyburzeń. W okresie międzywojennym, od 1922 roku mieściły się tutaj radiostacje Radiotelegrafu Transatlantyckiego (stąd nazwa: Radiowo). W 1939 roku fortu broniły oddziały 3 batalionu 26 pułku piechoty mjr. Jacka Decowskiego. Fort został po krwawych walkach opanowany w nocy z 25 na 26 września 1939 roku.

Od zakończenia wojny po dzień dzisiejszy fort zajmują jednostki Wojska Polskiego, w związku z czym jest on niedostępny.


inne źródło - www.warszawskie-forty.w.activ.pl

Fort Babice czy Radiowo ? - obecnie używa się nazwy Radiowo, ale spotkałem również nazwę Babice. Fort położony przy ulicy Radiowej, ale fosa obok nosi nazwę "Babickiej". Otoczenie fortu jest bardzo relaksujące jak na Warszawę - lasy, doskonały dojazd ścieżkami rowerowymi. Na terenie fortu jak zwykle rozmieszczone są ogródki działkowe :-) i teren wojskowy (lub powojskowy - nie widziałem aktualnych tabliczek). Fort chyba nieźle zachowany - widziałem go tylko z zewnątrz - nie wiem czy można zobaczyć go od środka. (od ADMINA - nie można - teren wojskowy).


zdjęcia własne - lipiec 2007


zdjęcia własne - lipiec 2007


FORT BLIZNE (GROTY)

Fort III Twierdzy Warszawa - z wikipedii

Fort III ("Blizne") - to jeden z fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa, wybudowany w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Poprzednim w kolejności jest wysunięty przed linię Fort IIA "Babice", zaś następnym Fort IV "Chrzanów".

Umocnienie wybudowano na planie pięcioboku z rawelinem osłaniającym kaponierę czołową - jest to dobrze widoczne na fotografii satelitarnej. Fort posiadał ceglane koszary. Otoczony był mokrą fosą, mimo to posiadał wykonane z betonu kaponiery. W czasie likwidacji twierdzy po 1909 roku kaponiery zostały wysadzone - ich ruiny można oglądać do dzisiaj. W centralnej części fortu, na osi głównej poterny znajduje się ponadto betonowy schron przeciwlotniczy z okresu późniejszego.

Wpisany do rejestru zabytków jako: Fort III Blizne-Groty, ul. Lazurowa, 2 poł. XIX, nr rej.: 10-A z 24.05.2001.

Obecnie (maj 2007) fort znajduje się w rękach prywatnego właściciela, który na razie nie podjął tam żadnych prac.
Nadal jest otoczony malowniczą fosą. Wokół znajdują się ogródki działkowe i nowe budynki mieszkaniowe.


inne źródło - www.warszawskie-forty.w.activ.pl

Fort Blizne, czy Groty ? - znowu problem z nazwą. Fort położony ulicy Lazurowej, czeka na chętnego - do sprzedaży.
Jak na razie wstęp na teren fortu jest wolny. Mieści się tam parę firemek, szkoła nauki jazdy, boisko i może coś jeszcze.
(od Admina - teren został sprzedany - obowiązuje całkowity zakaz wstępu - ochrona).


zdjęcia własne - lipiec 2007


zdjęcia własne - lipiec 2007


ADMIN