FORUM DYSKUSYJNE

STRONA GŁÓWNA

KSIĘGA GOŚCI

KSIĘGA HUMORU


INNE BABICE

AKTUALNOŚCI

OLD BABICE


CZAD, CICHY ZABÓJCA

Na zewnątrz ściska mróz, wszystko dookoła jest takie piękne, nieskazitelnie białe - wydawać by się mogło, że cały świat się zmienił, stał się jakby lepszy, w ludziach narasta uczucie pewności siebie, czują się niezagrożeni - pragną tylko zaszyć się w ciepłym zaciszu domowego ogniska. Tak to nasza piękna polska zima! Ludzie stają się jakby spokojniejsi, milsi - nie zdają sobie jednak sprawy, że u ich drzwi stoi zło, śmierć, która tylko czeka żeby zebrać kolejne żniwo! W okresie tym częściej niż w innych porach roku w mediach słychać o tzw. cichym zabójcy! Kim jest ten cichy zabójca? Kto to taki ?

Cichy zabójca

dlatego że zazwyczaj atakuje we śnie, człowiek po prostu się nie budzi. Zwyczajowo zasypia w śmiertelnym śnie !

Cichy zabójca

to potoczne określenie czadu (tlenku węgla), który jest produktem niepełnego spalania węgla lub drewna przy niedostatecznym dopływie tlenu.

Jest gazem

bezbarwnym, bez zapachu i bez smaku, jego wykrycie możliwe jest wyłącznie przy użyciu specjalnych urządzeń pomiarowych, które w chwili obecnej stanowią wyposażenie każdej Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej na terenie naszego kraju.
W bardzo dużym stężeniu może lekko pachnieć czosnkiem. Ma też bardzo "wybuchowy charakter", a w powietrzu pali się niebieskawym płomieniem. Jest nieco lżejszy od powietrza, przez co łatwo przenika przez ściany, stropy i warstwy ziemi. Do organizmu dostaje się poprzez drogi oddechowe a następnie w płucach wchodzi w reakcję z hemoglobiną tworząc tzw., karboksyhemoglobinę.

Tlenek węgla

przy dużym stężeniu może w ciągu kilku minut doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie człowieka, w ciągu ok. 20 minut ekspozycji na ludzki organizm może doprowadzić do zgonu. Przy bardzo dużych stężeniach tlenku węgla w pomieszczeniach zamkniętych, śmierć może nastąpić błyskawicznie, już po kilku oddechach, na skutek uduszenia w wyniku porażenia ośrodków oddechowych. Przy wysokich stężeniach, CO nie występują żadne sygnały ostrzegawcze (jak bóle głowy, nagła słabość, itp.) Co gorsza, osłabienie i utrata przytomności uniemożliwiają ucieczkę. Przyjmuje się, że w przypadku długotrwałej ekspozycji na organizm ludzki stężeniem, przy którym zakazuje się użytkowania pomieszczeń i przystępuje do ewakuacji jest stężenie 0,1 %. Ogromne niebezpieczeństwo tlenek węgla stwarza dla kobiet w ciąży.

Tlenek węgla

który przedostał się do organizmu matki, nawet w przypadku żadnych objawów chorobowych może doprowadzić do powikłań ciążowych a nawet śmierci płodu nawet w sytuacjach, gdy pozornie matce nic nie dolega.

Najczęstszymi objawami zatrucia tlenkiem węgla są:

ból głowy, mdłości, wymioty, osłabienie mięśni, apatia, charakterystyczne zabarwienie skóry na twarzy /czerwono-różowe/, utrata przytomności, trudności w oddychaniu / bezdech, zatrzymanie akcji serca.

Najczęściej

do zatruć tlenkiem węgla dochodzi w warunkach pożarowych, gdy dochodzi do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się ognia w pomieszczeniach zamkniętych.
 

W przypadku konieczności ewakuacji osób z zagrożonych pomieszczeń należy pamiętać o własnym bezpieczeństwie i nie podejmować pochopnych działań i decyzji!
Gdy mamy do czynienia z osobami poszkodowanymi należy je w pierwszej kolejności wynieść na świeże powietrze.

Jak postępować z podczadzoną osobą przytomną, oddychającą samodzielnie:

wynieść na świeże powietrze, kontrolować parametry życiowe /oddech i tętno/, w miarę możliwości podać tlen, ułożyć w pozycji bezpiecznej lub bocznej ustalonej, gdy stwierdzimy brak lub ustanie czynności życiowych niezwłocznie przystępujemy do akcji resuscytacyjnej.

Jak postępować z podczadzoną osobą nieprzytomną:

wynieść na świeże powietrze, kontrolować parametry życiowe /oddech i tętno/, gdy poszkodowany oddycha ułożyć w pozycji bocznej ustalonej, cały czas kontrolujemy stan poszkodowanego, w miarę możliwości podać tlen, gdy stwierdzimy brak lub ustanie czynności życiowych niezwłocznie przystępujemy do akcji resuscytacyjnej.

Apelujemy

o nie lekceważenie oznak nieszczelnych przewodów kominowych i o zdrowy rozsądek w podejmowanych naprawach i przeróbkach.

Pamiętajmy

że naprawą przewodów kominowych powinna zajmować się wykwalifikowana i uprawniona do tego osoba lub firma.

Pamiętajmy

o regularnych badaniach i czyszczeniu przewodów kominowych i wentylacyjnych, bo w końcu chodzi tu o nasze i naszych bliskich życie i zdrowie!

Apelujemy

o informowanie Straży Pożarnej o wyczuwalnym w mieszkaniu dymie lub innych niepokojących oznakach! Aby uświadomić Państwu jego śmiertelne działanie i właściwości tlenku węgla przytoczymy pewien przykład

Piecyk gazowy

w małej łazience bez przewodu kominowego (lub z niedrożnym przewodem kominowym), może w ciągu jednej minuty wytworzyć ok. 29 dm 3 tlenku węgla, dawkę, która może zabić dorosłego człowieka!

W celu zapewnienia bezpieczeństwa w Państwa mieszkaniach zalecamy stosowanie

urządzeń monitorujących skład powietrza /czujników dymu/ (patrz obok)

Ich podstawowym zadaniem jest monitorowanie składu powietrza w pomieszczeniu, w którym zostały zamontowane i ostrzeganie przy pomocy sygnałów dźwiękowych i świetlnych o wystąpieniu niebezpiecznych stężeń gazów, których skład w powietrzu stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego.
Urządzenie takie nie kosztuje zbyt wiele - kilka wydanych złotówek a będziecie Państwo mogli spać spokojnie nie martwiąc się o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.

Pamiętajcie

- cichy zabójca nie musi nas zaskoczyć, możemy być przygotowani na jego przyjście i zamknąć mu drzwi przed samym nosem.

Opracował: mł. asp. Andrzej Podolak - KP PSP Drawsko Pomorskie

ADMIN